Un angajat al Batalionului de patrulare Sud al Inspectoratului Național de Patrulare este bănuit că ar fi provocat un accident rutier în urma căruia un tânăr de 28 de ani, originar din loc. Crihana Veche, r.Cahul a fost internat în Secția Reanimare al Spitalului Raional Cahul. Urmare a traumelor primite acesta a decedat.
Accidentul sa produs în noaptea din 27 spre 28 iunie în preajma localității Zârnești, r.Cahul. Potrivit surselor, polițistul se deplasa cu viteză excesivă la volanul unui Mercedes cu numere de înmatriculare bulgărești și a lovit din spate mașina la volanul căruia se afla victima.
Impactul a fost atât de puternic încât tânărul și-a pierdut cunoștința. Totodată, în nota informativă publicată de omg.md, se indică faptul că polițistul categoric a refuzat să treacă testul alcoolscopic în urma căruia poate fi constatat dacă a consumat sau nu alcool.
Cazul este invstigat de anchetatori și Serviciul Protecție Internă al MAI